Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Eldugult mosogató

Konyhai tevékenységeink 60%-a a mosogatóhoz kapcsolódik, nem csoda hát, ha a gyakori igénybevétel eldugult mosogatót eredményez. A leggondosabb odafigyelés mellett is belekerülnek a lefolyóba apró ételmaradványok, olaj, zsír, mosogatószer. Ezek lerakódása először talán csak kellemetlen szagokat, rosszabb esetben a mosogató eldugulását okozza.

Mosogató tisztítása

Az eldugult mosogató lefolyón ráadásul nem távozik a víz, használhatatlanná téve a mosogatónkat. Elsőre ijesztő látni, hogy a vízszint csak emelkedik, lebegtetve a sok konyhai piszkot. De hogyan lehetünk úrrá a duguláson? Mit tegyünk, ha nem akarunk erős vegyszereket használni az eldugult mosogatónkban?

Bemutatunk néhány házi tippet, trükköt a mosogató lefolyójának kitisztításáhot. A bemutatott praktikákat azonban mindenki csak saját felelősségre alkalmazza.

Mit csináljak, ha eldugult a lefolyó?

Ha eldugult a konyhai lefolyónk, nem szükséges egyből a boltba szaladni lefolyótisztító vegyszerért. Vannak környezet- és pénztárcabarátabb megoldások.

A mosogató eldugulását kétféle módszerrel orvosolhatjuk házilag:

  • fizikálisan szüntetjük meg a dugulást: pumpával vagy a szifon leszerelésével, megtisztításával
  • természetes szerekkel távolítjuk el a lerakódást: ilyen szerek a szódabikarbóna, só, ecet vagy a sima forró víz

Eldugult lefolyó - házi praktikák a tisztításhoz

Nézzük, hogy a fent említett (mód)szereket hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban.

Szifon tisztítás

Amennyiben a lefolyónk eltömődését a szifonban rekedt piszok okozza, annak szétszerelésével és kitisztításával könnyen elháríthatjuk a dugulást. A mai szifonok könnyen ki-be csavarhatók akár kézzel is. Csak arra kell figyelni, hogy visszaszereléskor a tömítéseket tegyük vissza a helyükre, ha túl régiek, cseréljük újakra, majd stabilan szereljük a szifont a helyére.

Pumpálás

Engedjünk annyi meleg vizet a mosogatóba, hogy a pumpafejet ellepje. A pumpát úgy helyezzük a lefolyó nyílásához, hogy szorosan (légmentesen) illeszkedjen a mosogatóhoz. Amennyiben dupla mosogatónk van, a másik lefolyónyílást dugaszoljuk el, különben a víz és a levegő arra fog távozni, a dugulás oka pedig szépen a helyén marad.

Apró mozdulatokkal pumpáljunk, figyelve arra, hogy a pumpa felhúzásakor vákum képződjön. Pumpáljunk folyamatosan, amíg a mosogató lefolyó ki nem dugul. Akár percekig is eltarthat, mire eredményre jutunk.

A mosogatóba engedett meleg víz pedig lemossa a fellazított lerakódásokat, így távolítva el azt a lefolyócsőből.

Mosogató takarítása - szaniteresklimacenter

Forró víz

Kezdődő dugulás esetén, amikor csak annyit érzékelünk, hogy lassabban folyik le a víz, a dugulást okozó olaj és mosogatószer-lerakódások elhatalmasodását egyszerűen forró vízzel is megelőzhetjük.

Forraljunk vizet, majd öntsük a lefolyóba. Készen is vagyunk.

Szódabikarbóna, ecet, só

A szódabikarbónával kevert ecet makacsabb dugulások esetében is segít, miközben kíméletes a csővezetékkel.

Öntsön az eldugult mosogató lefolyóba fél pohárnyi szódabikarbónát és egy pohárnyi ecetet (20%-os ételecet; a mennyiség változhat az arány megtartása mellett). A szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát) és az ecet (ecetsav) reakciója közben szénsav keletkezik, ami tovább bomlik vízzé és szén-dioxiddá. A keletkező pezsgés annyira intenzív, hogy képes fellazítani a lefolyóban lévő lerakódásokat, valamint a gáz miatt megnövekedett térfogat is tulajdonképpen fizikálisan távolítja el a dugulást a lefolyóból.

Amennyiben erősebb tisztító hatásra van szükségünk, egy pohár szódabikarbónához adjunk egy pohár sót, ezt a keveréket oldjuk fel fél pohár ecetben. Az oldatot öntsük a lefolyóba, és hagyjuk kb. 10 percig hatni. Ebben az esetben a só és ecetsav reakciójából sósav is keletkezik, amely rásegít a lerakódások eltávolítására.

Kezdődő lerakódás esetén az is elég, ha fél pohár sót öntünk a lefolyóba, majd arra két pohár forrásban lévő ecetet. Szintén legalább 10 percig hagyjuk hatni.

A szükséges idő letelte után mindegyik esetben öblítsük a szert a lefolyóból forró vízzel, majd hideg vízzel.

A műveletek során használjunk védőfelszerelést (gumikesztyűt, védőszemüveget) az esetleges balesetek megelőzésére.

Amennyiben az eldugult lefolyó házi praktikákkal nem tisztul ki, forduljunk szakemberhez.

Tartalomhoz tartozó címkék: hír