A bojler csaptelep működésének megértéséhez először tekintsük át, mi az a bojler és milyen fajtái vannak.
A bojlerről röviden
Angolul beszélőknek egyből feltűnhet a bojler szónak az angol “boiler” kifejezéshez hasonló hangzása. Nem véletlen, ugyanis a magyar bojler szó valóban a vízforraló angol megfelelőjéből származik.
Maga a szerkezet tulajdonképpen vízmelegítésre, bizonyos fajtája a meleg víz tárolására és melegen tartására is szolgál.
A bojlerek működésük szerint két típusba sorolhatók:
- átfolyó rendszerű bojler
- tároló rendszerű bojler
Nyomás szerint:
- nyitott rendszerű
- zárt rendszerű
A vízmelegítés fizikai velejárója, hogy a felmelegedett víz térfogata megnő, ezáltal nyomásnövekedést okoz, amit kompenzálni kell. A rendszer biztonságos működéséhez szükség van egy kiegyenlítő szelepre. A nyomáskiegyenlítődés mellett általános jelenség a bojlereknél a csöpögés, hiszen a megnövekedett térfogatú (meleg)víz feleslegének távoznia kell. Ez akár nyílt, akár zárt rendszerű bojlernél így van, csak a távozó víz útjában van különbség.
A bojler csaptelep működése mitől kulcsfontosságú?
Miben különbözik a bojler csaptelep működése más csapokéhoz képest? A bojler csaptelep nem csak egyszerűen csap, hanem biztonsági szelep is egyben.
Alapvető különbség, hogy a bojler csaptelepnek 3 bekötési pontja van a hagyományos, kétpontos csaptelepekkel szemben. A harmadik cső azért kell, mert azon keresztül látja el a biztonsági szelep szerepét a bojler csap.
Tehát, ha a vízmelegítő csapja csöpög, akkor az nem rossz, sőt, természetes! Akkor működik jól, hiszen megelőzi a rendszer túlnyomását, így egy esetleges robbanástól óv meg bennünket.
A bojler csaptelep bekötésének szempontjából beszélhetünk felülről és alulról szerelhető változatról. Tekintse meg a Szaniter és Klíma Center felső és alsó bekötésű bojler csaptelepeinek széles választékát.