Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Monoblokk vagy Split hőszivattyú?

Amikor egy új fűtési rendszer kiépítését tervezzük, számos szempontot kell figyelembe vennünk a megfelelő döntés meghozatalához.

A hőszivattyú az egyik legnépszerűbb fűtési rendszerré nőtte ki magát, amióta az energiaárak az egekbe szöktek. Amellett, hogy környezetbarát módon és energiahatékonyan képesek biztosítani az épület fűtését-hűtését, még használati melegvíz előállítására is képesek.

A blogbejegyzés célja, hogy összehasonlítsa monoblokk és split hőszivattyú rendszereket, bemutassa a működési elvüket, illetve előnyeiket és hátrányaikat.

Számos forgalmazóval ellentétben mi nem vagyunk elfogultak. Webáruházunkban mindkét típust forgalmazzuk, ezáltal nem célunk győztest hirdetni ebben a csatában. Őszinte és objektív vélemény-nyilvánítás következik.

Monoblokk vagy split hőszivattyút válasszon fűtésrendszere korszerűsítésekor? Objektív véleménykifejtés a cikkben.

Monoblokk hőszivattyú működése

A monoblokk hőszivattyúk egyetlen egységből állnak, amelyben minden megtalálható, ami a hőszivattyú működéséhez szükséges. Ez kívülről pontosan úgy néz ki, mint egy nagyobb klíma kültéri egysége.

Mivel a levegő-víz hőcserélő és a fűtési keringtetést biztosító vízszivattyú is a kültéri egységben van elhelyezve, a hőszivattyú itt termeli meg a fűtéshez szükséges energiát. A rendszer közvetlenül a vizet melegíti.

A monoblokk hőszivattyú az épület fűtésrendszerére van csatlakoztatva, így biztosítja a fűtést-hűtést (évszaknak megfelelően).

Monoblokkos hőszivattyú előnyei

  • Egyszerűbb felépítés, hiszen csak egyetlen egységből áll.
  • Gyorsabban telepíthető és karbantartható, mint a split rendszerű hőszivattyúk.
  • A telepítéshez nincs szükség F-gáz jogosultságra, így akár fűtésszerelők is elvégezhetik a folyamatot.
  • Beltéri egység hiányában kisebb helyet foglal.
  • Kevesebb meghibásodási lehetőség, a hűtőközeg szivárgásának az esélye szinte 0%.

Monoblokkos hőszivattyú hátrányai

  • A monoblokk hőszivattyú hatásfoka jelentősen kisebb, így nem alkalmas nagy alapterületű épületek fűtésére.
  • Azonos teljesítményű monoblokk hőszivattyú sokszor drágább, mint egy osztott rendszerű változat.
  • Az áramszünetnek való kitettség miatt fagyállóval kell feltölteni a rendszert és egy plusz hőcserélő telepítése is javasolt.

Népszerű monoblokk hőszivattyúk: Midea MHC; Fisher E-HEATR

Monoblokk hőszivattyú stúdió fotó

Split hőszivattyú működése

A split hőszivattyúk, vagy másnéven osztott rendszerű hőszivattyúk két egységből állnak: egy beltéri és egy kültéri egységből.

A beltéri egység tulajdonképpen egy doboz (hasonló, mint egy korszerű vízmelegítő), amit az épületen belül kell elhelyezni. Általában álló vagy falra szerelhető változatok léteznek. Ebben az egységben a gáz-víz hőcserélő és a HMV tároló kap helyet (amennyiben HMV tárolós megoldásról van szó).

A kültéri egység kívülről nagyon hasonlít egy monoblokk rendszer kültéri egységére.

Split hőszivattyú előnyei

  • Hatékonyabb rendszer, mint egy monoblokk hőszivattyú (jobb hőtermelési kapacitás) így nagyobb épületek fűtésére is használható.
  • Nem szükséges fagyálló alkalmazása, nem fenyegeti az áramszünetnél előforduló elfagyás veszélye.
  • Azonos teljesítményű split hőszivattyúk sokszor olcsóbbak, mint a monoblokkos változatok.
  • Könnyen telepíthető, egyszerűen karbantartható.

Split hőszivattyú hátrányai

  • Telepítéséhez F-gáz jogosultságra van szükség, így a folyamatot csak hűtőkör telepítésére jogosult szakember végezheti.
  • Bonyolultabb felépítés, több meghibásodási lehetőség a monoblokk rendszerekhez képest.
  • Mivel ennél a típusnál van beltéri egység is, több helyet foglal.

Népszerű split hőszivattyúk: Fujitsu Waterstage; Fisher E-HEATR; Daikin ALTHERMA

Split hőszivattyú stúdió fotó

» Milyen hőszivattyút válasszunk?

Sajnos a kérdést nem lehet egyetlen mondattal megválaszolni. A monoblokk és split rendszerek is alkalmasak az épületek fűtésére/hűtésére és akár a használati melegvíz előállítására is.

A fűtési rendszer tervezése és kiépítése egy hosszú és bonyolult folyamat. Minden épület különböző, ezért minden esetet egyedileg kell megvizsgálni.

Azonban általánosságban elmondható, hogy egy bizonyos alapterület felett már csak split rendszerű hőszivattyúk jöhetnek szóba.

» Milyen hatékonysággal működnek a monoblokk és split hőszivattyúk?

A hatékonyság függ a környezeti hőmérséklettől, a helyiség méretétől és az energiaáraktól is. Általánosságban elmondható, hogy a hőszivattyúk jelentős energiamegtakarítást jelentenek a hagyományos fűtési rendszerekkel szemben. Ezen belül is a split rendszerű hőszivattyúk jobb hőtermelési kapacitással bírnak.

» Melyik típus igényel több karbantartást?

Szerencsére egyik hőszivattyú rendszerre sem jellemző a gyakori meghibásodás, de az általános karbantartási előírásokat érdemes betartani: kültéri és beltéri egységek tisztítása, elektromos alkatrészek ellenőrzése, teljesítmény ellenőrzése, stb.

Mivel a split hőszivattyú rendszerek több egységből állnak, ezáltal komplexebbek, itt nagyobb a meghibásodási lehetőség is. De ez általában nem az eszközből ered, jóval inkább a szakszerűtlen telepítésből.

Tartalomhoz tartozó címkék: hír