Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hőszivattyú elhelyezése

A hőszivattyú egy nagyszerű eszköz arra, hogy az otthonunk fűtését, hűtését és melegvíz-ellátását fenntartható és gazdaságos módon tudjuk megoldani. Azonban az eszköz helyes elhelyezése és telepítése fontos a hatékony működés és a zajszint minimalizálása érdekében. Ebben a cikkben összefoglaljuk a hőszivattyúk elhelyezési szabályait és a gyakori buktatókat.

Fontos tisztázni a hőszivattyú elhelyezésével kapcsolatos szabályokat.

Hőszivattyú kültéri egység elhelyezése

A hőszivattyúk telepítési szabályai viszonylag egyszerűek. Mégis látni olyan átadott munkákat, ahol a ”szakemberek” kis túlzással a fizikának ellentmondva igyekeznek minél jobban elrejteni vagy kreatív módon elhelyezni a levegő-víz hőszivattyúk kültéri egységét.

A hőszivattyú elhelyezése nem csak hatékonysági és zajterhelési kérdés. A nem megfelelő telepítés akár az eszköz meghibásodását is okozhatja, ami súlyos javítási költségeket vonhat maga után.

Mire kell figyelni?

  • Tartsunk min. 40-50 cm távolságot a hőszivattyú kültéri egysége és a mögötte lévő fal között.
  • Figyeljünk a szél irányára. Ha rendre nyugati szél fúj, akkor a kültéri egységet déli vagy északi irányba fordítsuk (hogy a kiáramló levegő szabadon távozhasson az eszköz előteréből).
  • A hőszivattyú kültéri egységét ne helyezzük zárt térbe vagy olyan helyre, ahol a levegő áramlása nem biztosított (pl. garázs, pince, szélfedett tárolók, stb.)
  • A kültéri egységet ne helyezzük közvetlenül a szomszéd mellé, ez ugyanis konfliktusokat okozhat.
  • Habár a hőszivattyúk vízállóak, érdemes víztől és hótól védett helyre telepíteni a kültéri egységet.
  • Az eszközt vízszintesen, szilárd talajon kell rögzíteni, hogy minimalizáljuk a vibrációt és hőszivattyú kültéri egység zaját (pl. gumibakra történő telepítéssel).

Hőszivattyú beltéri egység elhelyezése

A jó hír, hogy a hőszivattyú beltéri elemeinek az elhelyezése jóval kevesebb tervezést és fejtörést fog okozni. Itt általában egy beltéri egységet és az ún. használati melegvíz tartályt kell megfelelő helyre telepíteni.

A beltéri egység általában falra szerelhető változatban érkezik és nem foglal el több helyet egy átlagos gázkazánnál. A HMV tartály pedig tulajdonképpen egy bojler, aminek a mérete elsősorban az űrtartalomtól függ (általában 60-80 cm átmérő, 150-250 cm magasság).

Mindkét eszközt telepíthetjük a garázsba, pincébe, háztartási helyiségbe vagy akár a mosókonyhába is. Kb. 3-4 m2 a hőszivattyú helyigénye beltérben.

Hőszivattyú beltéri egység elhelyezése

Beszéljünk a zajról

A hőszivattyúk kapcsán szinte mindig feljön a zaj kérdése. Sokan persze túlreagálják a kérdéskört, hiszen a modern levegő-víz hőszivattyú rendszerek rendkívül csendesen képesek üzemelni. A legtöbb gyártó ún. „csendes üzemmóddal” is ellátja a készülékét, amivel éjjel vagy hétvégi napokon több decibellel is csökkenthetjük a hőszivattyú zajterhelését.

Érdemes megtekinteni a Hőszivattyú összehasonlító tesztünket, ahol az idei év legjobb eszközeit hasonlítottuk össze a főbb funkciókat kiemelve.

Egy átlagos hőszivattyú kb. 30-40 dB zajszinttel üzemel. ami éppen csak meghaladja az emberi suttogás szintjét (23 dB). Ez persze csak a feljebb említett telepítési szabályok betartása mellett értendő, ugyanis, ha pl. a falhoz túl közel telepítjük a kültéri egységet, a hőszivattyú süvítő hangot adhat ki magából, ami sokkal hangosabb lehet a már említett 30-40 dB zajszintnél.

Végszó

Összefoglalva, a levegő-víz hőszivattyú elhelyezése és szakszerű telepítése fontos a hatékony működés és a zajszint minimalizálása érdekében. A megfelelő méretű és típusú hőszivattyú kiválasztása, a helyes telepítés és karbantartás, valamint a légáramlás biztosítása mind-mind kulcsfontosságú a hosszú távú hatékony működés szempontjából.

Amennyiben a Szaniter és Klíma Centernél vásárol hőszivattyút, kérje telepítési szolgáltatásunkat! Cégünk kizárólag megbízható, több éves tapasztalattal rendelkező szakemberekkel dolgozik. Ne bízza a véletlenre! Keressen minket elérhetőségeinken!

Tartalomhoz tartozó címkék: hír