Amennyiben Ön gyakran főz, rendszeresen szembe találhatja magát azzal a problémával, hogy a frissen készült étel illatának kiélvezése után visszamaradó ételszag nyomasztóvá válik. A szag ránehezedik a konyha, vagy akár az egész lakás levegőjére. A helyzet orvoslására elhatározza, hogy befektet egy páraelszívó berendezésbe. Igen ám, de ekkor jön a jogos kérdés: “Milyen páraelszívót vegyek?”
Új konyha tervezése vagy meglévő felújítása során sokan kerülünk ebbe a helyzetbe. A széles választék böngészésekor elbizonytalanodunk, hogy “milyen páraelszívót válasszak”.
Egy ilyen konyhai berendezés hosszútávra szól, így érdemes alaposan megfontolni a kérdést, hogy “milyen szagelszívót vegyek”, hiszen nem csak a szagokkal kell sikeresen felvenni a küzdelmet, hanem a keletkező vízgőzzel és a levegőbe kerülő zsírcseppekkel is. Talán Ön is tapasztalta már, milyens kínszenvedés letakarítani a konyhai csövekre, bútorokra kiült zsíros szennyeződést.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány szempontot, amelyek mérlegelése segítséget nyújthat Önnek a páraelszívó választásban.
Páraelszívó fajták
Hogy milyen a jó páraelszívó, az főleg a konyhánk méretétől és a főzési szokásainktól függ.
A páraelszívók fajtái a elvezetési mód szerint két nagy csoportba sorolhatók:
- Külső térbe kivezetett: A kéménybe vagy külső térbe való kivezetés nagyobb szerelést igényel, ugyanakkor általában jobb teljesítményt nyújtanak, és halk vagy szinte hangtalan működtetést tesz lehetővé.
- Belső keringetésű: Cirkulációs működtetés, mely során a páraelszívóban található szűrők tisztítják meg a keringetett levegőt. Beszerelése egyszerű, nem igényel szakembert, ugyanakkor a szűrőket 3-6 havonta cserélni kell.
A méretét tekintve ajánlott a főzőlappal, vagy tűzhellyel megegyező szélességű, vagy annál szélesebb páraelszívót választani, mert annál hatékonyabban nyeli el a párát.
A Szaniter és Klímacenter által forgalmazott méretek: 40 cm, 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm, 120 cm széles páraelszívók.
Konyhánkban egy szagelszívó központi szerepet tölthet be, így fontos, hogy megfelelő stílusával szerves része legyen a megálmodott dizájnnak. Ehhez már óriási kínálatból válogathatunk, speciális igényekhez is megtalálhatjuk a pont megfelelő berendezést.
Talán a legfontosabb szempont a megfelelő páraelszívó kiválasztásánál, hogy hol szeretnénk elhelyezni. Mennyire legyen látható vagy láthatatlan.
Az alábbi páraelszívó fajták szinte minden igényt lefednek:
Fali páraelszívó, más néven klasszikus vagy hagyományos páraelszívó. Oldalfalra szerelhető. Megbízhatóság és teljesítmény szempontjából bizonyítottan kiemelkedőek. Szinte bármilyen stílusú konyhához megtalálja az odaillő darabot.
Kürtős páraelszívó. Gyakori főzéshez, vagy nagyobb tér szagtalanításához javasolt típus. Piramis formájából eredően nagyobb kiterjedésű, nagyobb szívóerővel rendelkezik, így nagyobb mennyiségű levegő elvezetésére alkalmas. Főzés közben útban lehet a fejünknek.
Sarok páraelszívó. A helyiség sarkában elhelyezkedő főzőfelületek páraelszívásához gyakran nem alkalmazható a kürtős- vagy a fali páraelszívó, ekkor jó szolgálatot tehet ez a sarokba felszerelhető berendezés. Szélesebb szívófelületük miatt nagyobb teljesítményre lehetnek képesek a hagyományos páraelszívókhoz képest.
Döntött páraelszívó. Könnyebb hozzáférést tesz lehetővé a főzőfelülethez, ráadásul a komfort mellett nagyon dizájnos is.
Sziget páraelszívó. Konyhaszigeten kialakított főzőfelület fölött alkalmazott megoldás, amikor nincs lehetőség fali elszívó felszerelésére. Megfelelő magasságig nyúlik le, így biztosítva a szükséges teljesítményt.
Mennyezeti páraelszívó. Nagyterű konyháknál ajánlott megoldás. Nagy teljesítményű, így biztosított a megfelelő szívóhatás, ami nem jelent magasabb zajszintet. Álmennyezetbe kerül beépítésre, így csak az elszívó alja látható, valamint kitűnő megvilágítást tesz lehetővé a főzéshez.
Rejtett páraelszívóval olyan kialakítású konyhánk lehet, amilyet csak akarunk, nem fog bezavarni a szagelszívó látványa. Általában a főzőfelület feletti konyhaszekrénybe kerülnek beépítésre. Így láthatatlan, ugyanakkor annyival kevesebb tárolóhelyünk marad.
Hasonló diszkrét megoldást nyújt a kihúzható vagy teleszkópos páraelszívó. Amikor nem használjuk, egy mozdulattal becsukhatók, így szinte észrevehetetlenné válnak a konyhában.
A pultba építhető páraelszívó szintén forradalmi újítás. Ablak elé vagy kis konyhákban, nem nagy főzőkapacitás mellett nyújthat kiváló megoldást. Egy gombnyomásra elővarázsolható a pultból, a főzés végeztével pedig visszasüllyeszthető, mintha nem is lenne..
Páraelszívó berendezésekkel kapcsolatban kérdése van? Keressen minket, segítünk!